Päťdesiatsedem percent populácie Slovenska má podľa prieskumu pocit, že demokracia na Slovensku je v súčasnosti ohrozená. Približne štvrtina zastáva opačný názor. K väčšinovému názoru o ohrození demokracie sa prikláňajú najmä mladšie vekové generácie, ľudia s vysokoškolským vzdelaním, z Bratislavského kraja či obyvatelia najväčších slovenských miest.
Demokraciu za ohrozenú vnímajú najmä voliči opozičných strán. Voliči vládnej koalície, predovšetkým voliči Smeru a SNS, si v porovnaní so zvyškom populácie častejšie myslia, že demokracia nie je v ohrození. Voliči Hlasu na túto tému nemajú jednoznačný názor - polovica z nich si myslí, že demokracia je v ohrození, druhá polovica si myslí opak.
Korupciu a nedostatočnú kvalitu politických predstaviteľov opýtaní vnímajú ako najväčšie riziká, ktoré ohrozujú demokraciu na Slovensku. Za rizikové pre demokraciu ich považujú tri štvrtiny populácie. Sedemdesiatjeden percent populácie považuje za rizikové aj šírenie dezinformácií.
Podľa dvoch tretín obyvateľov Slovenska ohrozuje demokraciu aj nárast populizmu a extrémizmu či znižujúca sa dôvera verejnosti v demokratické inštitúcie. Ohrozenie nezávislosti médií považuje za rizikové približne polovica populácie.