Expolicajt: Zlodeji si dovoľujú viac
Bývalý kriminalista Matej Snopko doplnil Caisovú, že policajt použil metódy z čias minulých a to je neprístupné. „Za dôb socializmu nebolo úplnou vzácnosťou, že páchateľ priestupku či niekto, kto porušoval zákon, dostal pár výchovných od ŠtB. Dnes je to inak. Polícia nemôže postupovať tak, ako postupovala kedysi. Obvinený pán má problém, pretože vo vzťahu k previnilcovi použil metódy z minulej doby, ktoré v civilizovanom svete nie sú prípustné. Mal si dopredu uvedomiť, kto proti nemu stojí a že fyzická schránka previnilca, ktorý na tom bol už aj bez bitky zle, nemusí vydržať už pri jemnejšom, nieto ráznom dotyku,“ zamyslel sa Snopko.
Významnú rolu frustrácie v policajnom zbore pripisuje aj enormnému nárastu krádeží, keďže ako trestný čin je považovaná krádež od 700 € namiesto 266 €. „Tento fakt môže nielen medzi policajtmi i strážnikmi vyvolať formu frustrácie. Evidujú, že si zlodeji dovoľujú viac a zákon ich akoby podporoval, potom to môže dopadnúť aj takto,“ uzavrel.
Zmenia sa psychotesty?
Podľa policajného prezidenta Ľubomíra Soláka v súčasnosti policajti absolvujú vstupné psychologické vyšetrenia pri nástupe do zboru, pričom nároky sa v tejto súvislosti nebudú znižovať. „Každopádne nám chýba nejaký parameter priebežného psychologického hodnotenia policajtov po 5, 10, 15 rokoch, pretože dennodenne sa stretávajú s činnosťami, s ktorými sa potom musia vyrovnať,“ podotkol s tým, že podobné priebežné testy už exitujú napríklad v špeciálnych prezidiálnych útvaroch. „Zamýšľame sa, že zavedieme toto ako jeden z prvých krokov celoplošne,“ dodal.