Dôvodom je zvyšovanie cien. Vlani šetrilo na kvalite stravy 42 % ľudí a v roku 2020 to bolo viac ako 54 %. Prieskum sa uskutočnil v septembri na vzorke 1 425 respondentov starších ako 18 rokov. Opýtali sme sa odborníkov na príčiny zdražovania a ako sa konzumácia nekvalitných potravín odzrkadlí na našom zdraví.
Porovnanie priemerných cien potravín v Septembri 2023 a 2024 si pozrite v galérii.
Návšteva obchodu sa stáva nočnou morou. Ceny potravín traumatizujú mnohých z nás. V októbri zdraželi najviac za tento rok! Ceny oproti septembru stúpli nečakane o 1,7 %. Konštatujú to analytici Inštitútu finančnej politiky (IFP), podľa ktorých prudké zdraženie zaznamenala celá eurozóna a aj ceny poľnohospodárskych komodít na európskom trhu od augusta výrazne vzrástli. Výsledok? V obchodoch siahame čoraz častejšie po menej kvalitnejších výrobkoch...
„Tieto dáta sa zdajú byť optimistické, ale existuje opodstatnená obava, že trend, keď ľudia prestávajú šetriť na strave, sa onedlho zastaví. Po zvýšení dane z pridanej hodnoty na všetko okrem základných potravín budú ľudia opäť významne šetriť na kvalite stravy,“ uviedla PR riaditeľka spoločnosti Lívia Bachratá.
Na potraviny až 40 % rozpočtu
Podľa analýzy údajov zdraželi najmä oleje, a to o 10 %, zelenina o 6,4 %, maslo a margaríny o 4,4%, mlieko a mliečne výrobky a vajcia. Výnimkou je mäso, kde ceny kuracieho a bravčového mierne klesli.