Šándor zdôraznil, že Trump je pragmatik, ktorého kroky budú formované snahou dohodnúť sa, nie ideológiou. Otvorili aj tému čínskej hrozby a európskej neistoty.
Ako sa zmenil svet po zvolení Trumpa?
V Európe panuje pocit neistoty, čo si teraz počneme, ak Trump začne plniť svoje sľuby voči americkým voličom. Myslím si, že on svet trochu rozvíri, ale nebude to také dramatické, ako to vyzeralo počas kampane. Ja by som počkal až do 20. januára, keď bude inaugurovaný. To je deň, o ktorom on hovorí, že bude diktátorom a potom už bude demokratom.
Je v americkom záujme pomáhať Ukrajine?
Jeho najväčším rivalom je Čína, ktorá sa chce stať regionálnym hegemónom. USA jej to nechce umožniť. Aby bol Trump úspešný v zahraničnej politike, musí vyriešiť ukrajinský konflikt a Blízky východ, aby sa mohol sústrediť na Čínu. Hlavným ťažiskom uňho však zostanú domáce témy od migrácie po rôzne progresivistické šialenstvá.
Aký je postoj USA k Rusku?
Politická scéna je rozdelená. Trump je pragmatik a biznismen. Jeho rozhodnutia nie sú založené na ideológii, ale na snahe dohodnúť sa. Chce si uvoľniť ruky pre domáce témy a vyhnúť sa prílišnej zaťaženosti zahraničnou politikou.