Spoločnosť SOPHOS, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou, vydala na svojej webovej stránke naliehavé varovanie.
Ako píše portál New York Post, odborníci žiadajú ľudí, aby do svojich vyhľadávačov nezadávali týchto šesť slov. Evidujú totiž množstvo prípadov so spoločnými "kľúčovými znakmi, kedy užívateľom boli doručené podvodné správy.
"Obete často nalákajú kliknúť na škodlivý adware alebo odkazy maskované ako legitímny marketing, alebo v tomto prípade legitímne vyhľadávanie Google," vysvetlil SOPHOS. Spoločnosť tým poukázala na vyhľadávanie jednej konkrétnej frázy, ktorá znela: "Sú bengálske mačky v Austrálii legálne?" Analytici zistili, že tým, ktorí googlili tento tvar, ukradli osobné údaje po kliknutí na podvodné odkazy, ktoré sa zobrazujú v hornej časti stránky.
Odborníci si na tento problém síce posvietili, ale i napriek tomu hlavné nebezpečenstvo hrozí pri zadaní slová "Austrália". Akonáhle používatelia kliknú na výsledok vyhľadávania všetky osobné informácie, ako sú bankové údaje, sú ukradnuté prostredníctvom programu známeho ako Gootloader. Systém vás tiež môže zablokovať do takej miery, za na vašom zariadení nebudete môcť vykonávať žiadne ďalšie operácie.
Čo sa týka výrazu "bengálske mačky!, ten podľa analytickou nepredstavuje výraznú hrozbu. Napriek tomu odstali v šoku, pretože na to, aby ste sa dostali do problémov už nie je potrebné vyhľadávať žiadne hanebné výrazy. SOPHOS hovorí, že kyberzločinci čoraz viac prenikajú do neškodných vyhľadávaní Google pomocou taktiky známej ako "otrava SEO". Spoločnosť preto vyzýva, že ak máte podozrenie, že ste sa stali terčom útoku, mali by ste čo najskôr zmeniť všetky heslá.