Tvrdenie, že Antarktída je viac než len kopa snehu a ľadu, nie je vôbec nové. Konšpirátori už celé desaťročia hovoria o stratených civilizáciách a mystických skrýšach, píše portál LADBible.
Hoci tieto dva príklady sú skôr ukážkou bujnosti ľudskej fantázie, čoraz častejšie sa objavujú vedecké dôkazy toho, že Antarktída nebola vždy pokrytá ľadom. Posledným podporným dôkazom tejto teórie bol objav nemeckých vedcov, ktorí na západnej strane kontinentu našli jantár. Ide o kľúčovú fosíliu z hľadiska objavovania minulosti Antarktídy. Jantár sa vytvára zo živice, ktorá sa nachádza v kôre stromov. Z toho vyplýva, že v istom bode sa na Antarktíde museli nachádzať stromy.
“Je veľmi vzrušujúce uvedomiť si, že v nejakom bode histórie malo všetkých sedem kontinentov klimatické podmienky na to, aby mali stromy produkujúce živicu,” uviedol Johann Klages, vedúci výskumnej expedície. Jantár však nie je jediným obdobným dôkazom života na zamrznutom kontinente. Vedcom sa v minulosti podarilo objaviť korene, peľ či dokonca výtrusy. Keďže daný jantár je starý približne 90 miliónov rokov, stromy tu boli približne v období kriedy.