Strana Demokrati zvýrazňuje, že November 1989 priniesol zásluhou odvahy študentov i občianskych aktivistov a tlaku verejnosti možnosť slobodne voliť, uplatňovať ľudské práva a slobody. "A tiež naplno využívať všetko, čo je obsiahnuté v pojme demokracia," uviedol predseda Demokratov Jaroslav Naď. Pripomenul, že strana Demokrati si odkaz Novembra 1989 pripomenie na nedeľňajšom zhromaždení v Prešove. Demokrati na ňom chcú zároveň vyjadriť presvedčenie, že uplatňovanie moci súčasnou vládou sú s odkazom Nežnej revolúcie nezlučiteľné.
Maďarská aliancia uvádza, že policajná brutalita i zámer sprísniť zákon o štátnom jazyku sú nedôstojné všetkého, pre čo ľudia v novembri 1989 vyšli do ulíc. Ako politická strana maďarskej komunity zdôrazňuje odkaz Novembra 1989 aj v kontexte ochrany a rozširovania práv národnostných menšín na Slovensku. "A to nielen na individuálnej úrovni, ale aj na úrovni kolektívnych práv, lebo len tak môžeme používať, naplno prežívať a využívať náš jazyk, našu kultúru a inštitúcie," uviedla vo vyhlásení Maďarská aliancia.
Aj 35 rokov po páde totalitného režimu si trpkú históriu musíme pripomínať, poučiť sa z nej a nezabudnúť na ňu, aby sa nikdy viac nezopakovala. Upozornilo na to opozičné hnutie Slovensko v súvislosti s 35. výročím Nežnej revolúcie. Poukazuje pritom na to, že i v súčasnosti možno vidieť konanie politikov, ktorí popierajú odkaz Novembra 1989.
Hnutie spomína napríklad ukončenia rokovaní schôdzí Národnej rady SR, postoj ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) k študentom za ich prejav satiry či kroky v kauze evidencie expremiéra ČR Andreja Babiša vo zväzkoch ŠtB. Aj preto je podľa hnutia dôležité vydržať v presadzovaní demokratických princípov a pranierovaní ich porušovania.
"Každý deň v opozícii odvážne bojujeme za slobodu a spravodlivosť, aby ľudia poznali pravdu. Verím, že na Slovensku je stále väčšina demokraticky zmýšľajúcich ľudí, ktorí si nenechajú vziať pravdu," uviedol predseda hnutia Igor Matovič.Predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ Michal Šipoš práve v tom vidí dôležitosť pripomínať si udalosti zo 17. novembra 1989. "Aby sloboda a základné ľudské práva neboli potláčané, a aby mohli ľudia slobode voliť, vyznávať svoju vieru a hovoriť vlastný názor," upozornil.
Hnutie si Deň boja za slobodu a demokraciu pripomenie v nedeľu o 17.11 h na Devíne pri Bráne slobody. Vyjadriť chce úctu obetiam totalitného režimu a zároveň pripomenie zápas o základné ľudské práva a slobody, ktoré boli v komunistickom Československu potláčané.
Prezident SR Peter Pellegrini si pripomenul Deň boja za slobodu a demokraciu a 35. výročie Nežnej revolúcie na viacerých miestach. Položil vence k pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne aj pri Centrálnom pamätníku popravených a umučených politických väzňov komunizmu v bratislavskej Vrakuni. TASR o tom informovali z Kancelárie prezidenta SR.
"Hlavnou črtou Novembra '89 nebolo nenávistné volanie po pomste, ale pozitívna emócia vzájomného porozumenia, solidarity a rešpektu. Som presvedčený, že kľúčom k nášmu spoločnému úspechu ako národa je, aby sme sa dokázali k týmto hodnotám vrátiť. Aby sme na ne nespomínali iba ako na symbol Novembra '89, ale aby formovali naše každodenné životy," povedala hlava štátu v príhovore pri Bráne slobody. Vyzvala na odmietnutie násilia.
Násilný zásah poriadkových síl proti povolenej demonštrácii 17. novembra 1989 v Prahe odštartoval udalosti, ktoré viedli k definitívnemu pádu komunistického režimu v Československu. Označujú sa tiež ako Nežná revolúcia. Na Slovensku sa od roku 2001 slávi 17. november aj ako Deň boja za slobodu a demokraciu.