Ako sa môže zmeniť správanie podvádzajúceho? Môže byť prehnane milý, pozorný alebo, naopak, odmeraný?
Ak dochádza k nevere, často príde zmena správania. Spektrum príznakov je veľmi široké. Partner alebo partnerka sa zrazu začnú správať inak. Zväčša je to buď z pocitu viny alebo sú v nejakom inom vzťahu, ktorý im prináša inú energiu do života. Správanie sa zmení, a to je dôvod vzniku podozrenia a následne na neveru aj prichádzame.
Ako postupovať, keď mám pocit, že mi je partner neverný? Mám ho s tým konfrontovať?
Slovo „konfrontácia“ vzbudzuje agresívny obsah. Odporúčam komunikáciu. Na to máme ústa, aby sme rozprávali, a uši, aby sme počúvali. Ak mám tento pocit, je to prejav mojej neistoty. Niečo, čo prežívam, a partner by o tom mal vedieť. Ako sa on alebo ona k tomu postaví, to je už na nich. Ale základom je komunikácia. Za mňa ako párového terapeuta nie je nevera dôvod na ukončenie vzťahu. Je to určite veľká zrada, prináša emócie. Na druhej strane je to iba symptóm hlbších problémov vo vzťahu a toto je len spôsob, ako sa to snaží jeden z páru riešiť.
Mnoho ľudí prišlo na neveru tak, že „vliezli“ partnerovi do mobilu. Čo si o tom myslíte?
Určite to nerobiť. Nesnoriť, nebyť pátračom, detektívom. Toto celú situáciu len zhoršuje. Keď aj prídu ženy na neveru, najhoršie, čo môžu spraviť - a zväčša to robia, je, že sa neustále pýtajú, aká bola tá druhá. Čo robili, ako to robili, kde sa to udialo... Odporúčam, aby ste pre ochranu partnera neodpovedali na tieto otázky. On alebo ona v tej situácii môžu mať pocit, že nie ste úprimní. Ale to tak nie je, pretože ak mu dáte príliš veľa detailov o afére, spôsobuje to ešte väčšiu traumatizáciu.
Dá sa po nevere znova nakopnúť vzťah? Dozviete sa na ďalšej strane.