V prípade, ak by partneri chceli spolu zostať napriek nevere, dá sa znova nakopnúť vzťah?
Je to ako so zlomenou nohou. Štruktúra je narušená, ale ona sa zväčša zrastie ešte pevnejšie. To sa deje aj vo vzťahoch. Isto nemôžeme očakávať, že sa ten vzťah zlepší zo dňa na deň alebo že partner rýchlo odpustí. Toto nie je realita, a keď to urobí, je to odpoveď „z prvej“ a neskôr ešte dôjde k výčitkám. Sú tam prejavy nedôvery, pretože my musíme dôveru nanovo vybudovať. Vo vzťahu musím vidieť, že druhý človek sa snaží, napĺňa moje potreby, preukazuje transparentné správanie, vďaka ktorému si môžem byť istý alebo istá, že je všetko v poriadku, a to chvíľu trvá.
Nepríjemné situácie dokáže spôsobiť aj žiarlivosť. Z čoho pramení?
Z vnútornej neistoty. Máme aj chorobnú žiarlivosť, vtedy je vhodné vstúpiť do individuálnej terapie. Keď mám prejavy, že žiarlim alebo k partnerovi pociťujem takúto emóciu, znamená to, že sa cítim neisto vo vzťahu. V takejto situácii často prichádzame s klientmi na tému vlastnej sebahodnoty. Ako sa vnímam, prečo potrebujem validáciu, aby ten druhý neustále potvrdzoval, že ma má rád, akú mám osobnostnú štruktúru? Na čo som zvyknutý z detstva, zo vzťahov, a keď to potrebujem, dokáže partner na mňa reagovať?
Existuje zdravá žiarlivosť?
Určitá miera je vždy zdravá. Dávame tak partnerovi najavo, že o neho máme záujem. Závisí to od prejavov. Žiarlivosť môže byť aj toxická. Je tam tendencia k veľkej kontrole, moci. Predstavte si detskú hojdačku na ihrisku - jeden z nich je hore a druhý dole. Vo vzťahu je dôležité, aby si ľudia uvedomili, že to nemôže byť stále otočené iba na jednu stranu.