Zatiaľ posledná poprava cudzinca sa v sobotu odohrala v regióne Najran na juhozápade Krajiny. Podľa oficiálnej saudskej tlačovej agentúry bol popravený jemenský štátny príslušník odsúdený za pašovanie drog. Podľa správ štátnych médií bolo v roku 2024 popravených už 101 cudzincov. Ide o takmer trojnásobok oproti rokom 2023 a 2022, keď saudskoarabské úrady každoročne usmrtili 34 cudzincov.
"Ide o najväčší počet popráv cudzincov za jeden rok. Saudská Arábia doteraz nikdy nepopravila 100 cudzincov za rok," uviedol právny riaditeľ skupiny ESOHR Taha al-Hadži. Európsko-saudská organizácia pre ľudské práva (ESOHR) sídli v Berlíne.
Saudská Arábia neustále čelí kritike za používanie trestu smrti, ktorý komplikuje snahy zmierniť v zahraničí odpudzujúci obraz monarchie a privítať viac turistov z cudziny a investorov. V roku 2023 bol v Saudskej Arábii popravený tretí najvyšší počet väzňov na svete po Číne a Iráne, uvádza Amnesty International.
Saudská Arábia v roku 2022 ukončila trojročné moratórium na popravy páchateľov drogových trestných činov. Tento rok do nedele už v monarchii vykonali najmenej 274 popráv (spolu domácich aj cudzincov), čím justičné orgány prekonali negatívne rekordy 196 popravených v roku 2022 a 192 v roku 1995.
Medzi cudzincami popravenými tento rok bolo 21 z Pakistanu, 20 z Jemenu, 14 zo Sýrie, 10 z Nigérie, deväť z Egypta, osem z Jordánska, sedem z Etiópie, traja zo Sudánu, Indie a Afganistanu a po jednom zo Srí Lanky, Eritrey a Filipín.