"Opakovane tvrdím, že Ukrajina by mala mať možnosť použiť zbrane, ktoré sme jej poskytli, aby nielen zastavila 'šípy', ale aby mohla zasiahnuť aj 'lukostrelcov'," povedal Borrell pred zmieneným zasadnutím šéfov diplomacie krajín EÚ. "Naďalej som presvedčený, že práve toto je potrebné urobiť. Som si istý, že (o tom teraz) budeme znova diskutovať. Dúfam, že členské štáty sa na tom dohodnú," dodal.
Americké médiá v nedeľu informovali, že povolil Ukrajine používať rakety dlhého doletu dodané USA na zasahovanie cieľov na území Ruska. Biely dom túto správu dosiaľ oficiálne nepotvrdil. Na medializované rozhodnutie však už reagovali predstavitelia mnohých krajín.
Privítali ho napríklad nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková či šéfovia holandskej a poľskej diplomacie, menovite Caspar Veldkamp a Radoslaw Sikorski.
Poľský prezident Andrzej Duda ho v pondelok označil za potenciálne rozhodujúci moment vojny. "Toto rozhodnutie bolo veľmi potrebné... Rusko vidí, že Ukrajina má silnú podporu a že postoj Západu je neoblomný a rozhodný. Je to v tejto vojne veľmi dôležitý, potenciálne rozhodujúci moment," povedal.