Jeho vládna Únia za ľudové hnutie (UMP) spolu so spojencami získala síce absolútnu väčšinu, no voliči na poslednú chvíľu výrazne posilnili opozíciu. Namiesto očakávaných viac ako 400 poslancov v 577 člennom parlamente sa musí UMP uspokojiť s 314. Socialisti, ktorým predpovedali prieskumy verejnej mienky medzi prvým a druhým kolom volieb 60 až 120 poslancov, budú mať nakoniec 185 zástupcov. Výsledkom je Národné zhromaždenie, v ktorom bude mať vládna pravica menej poslancov ako po voľbách v 2002.
Okrem toho sa musí prezident vyrovnať s porážkou Alaina Juppého, ktorý bol druhým najdôležitejším členom vlády. Juppé, odsúdený pred tromi rokmi v afére fiktívnych pracovných miest na parížskej radnici, podá po svojej porážke v Bordeaux v pondelok demisiu.
Nicolas Sarkozy, ktorý už v utorok oznámil jemné zmeny vo vláde, bude musieť podľa médií nanovo prerobiť architektúru kabinetu Francoisa Fillona. Premiér má v pondelok diskutovať o novej situácii s prezidentom. Podľa informácii zo sídla UMP, ktoré získala agentúra SITA, sa môže Juppého nasledovníkom stať bývalý európsky komisár Michel Barnier.
Okrem Juppého sa stali obeťami druhého kola parlamentných volieb aj ďalší poprední pravicoví politici. Jean-Louis Bruguiere, bývalý vplyvný antiteroristický sudca utrpel zdrvujúcu porážku na juhozápade krajiny a do parlamentu sa nedostal ani bývalý pravicový minister kultúry Renaud Donnedieu de Vabres.
Sarkozy čelí prvým problémom
ŠTRASBURG - Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy čelí po víkendových parlamentných voľbách prvým problémom.