Pellegrini ďalej vyčítal Ficovi aj jeho prístup k zdravotníctvu a školstvu, pričom poukázal na to, že predseda vlády by sa nemal skrývať za svojich ministrov, keď ide o kľúčové otázky krajiny. Ako zhodnotili slová hlavy štátu politológovia?
Čo všetko skritizoval?
Fica a jeho premiérsky prístup
Zdravotníci, učitelia a policajti sú témy, ktoré by mal riešiť premiér. Ak to myslí on inak, je to jeho vec. Keby ja som bol dnes opäť premiér, tak vám garantujem, že tak, ako to bolo v roku 2018 - 2019, že u mňa na Úrade vlády SR by sedeli aj zdravotníci, a sedeli by aj školskí odborári. Ale to som ja. Tak, ako to vidí premiér, je jeho videnie sveta. Zásadné témy tejto krajiny by mal riešiť premiér a nezakrývať sa za ministrov hoc z iných koaličných strán a tváriť sa, že sa ho to netýka. V konečnom dôsledku premiér je ten hlavný človek, ktorý reprezentuje krajinu a ktorý je zodpovedný aj za atmosféru v tejto krajine.
Zvýšenie volebného kvóra
Pán premiér povedal, že by si vedel predstaviť až 7 % hranicu nástupu do parlamentu. Tak to by sme museli povedať, že Slovensko by patrilo naozaj k extrému, pretože to nemá žiadna demokratická krajina vôkol nás. A nemyslím si, že v európskom spoločenstve by to bola jedna z najvyšších hraníc. Ja to skôr vnímam, že je to skôr zabránenie prístupu ľuďom k demokracii, pretože by to bola potom už len doména hegemónov veľkých strán, ktoré majú silu, moc a financie. A nedovolilo by vstúpiť do politického súboja novému subjektu, ktorý potrebuje čas na rozbeh alebo reprezentuje 5 - 6 % voličov. To by viedlo k zníženiu miery demokracie na Slovensku. A s tými ja osobne nikdy nemôžem súhlasiť.