Komfort a užívateľské rozhranie
Základné typy nabíjačiek ukazujú stav batérie len rozsvietením diód, modernejšie už majú LCD displej, ktorý ukazuje stav nabíjania, napätie batérie a ďalšie informácie. Na displeji sa dá sledovať napríklad aj automatické nastavenie pre rôzne typy batérií. V poslednom období sa do predaja dostávajú nabíjačky, ktoré sa ovládajú cez aplikáciu v mobilnom telefóne a stav nabitia sa potom zobrazuje na displeji mobilu.
Gélové a AGM batérie vyžadujú špeciálny režim, preto sa uistite, že vaša nabíjačka je kompatibilná s týmito typmi batérií. Niektoré nabíjačky typ rozlíšia automaticky, pri iných to treba manuálne nastaviť. To zistíte v konkrétnom návode na používanie. Gélové batérie sú citlivé na vyšší nabíjací prúd a napätie, ktoré je bežné pre olovené batérie. Nabíjanie nesprávnym režimom môže spôsobiť, že batéria bude prebitá, čo ju môže zničiť.
Ako nabíjať?
Auto zaparkujte na rovnom a stabilnom povrchu, vypnite motor, otvorte kapotu (zvyčajne je batéria umiestnená v motorovom priestore, ale niekedy môže byť aj v kufri alebo pod sedadlom), zabezpečte vetranie, očistite póly od oxidácie kefkou alebo brúsnym papierom. Svorky by mali byť pevne uchytené, aby nedošlo ku skratom alebo k iskreniu. Najskôr pripojte nabíjačku k batérii a až potom zapojte nabíjačku do elektrickej zásuvky (220 V).
Podľa typu batérie (olovená, AGM, gélová) vyberte vhodný režim na nabíjačke, ak nemá automatické rozpoznávanie. Pomalé nabíjanie môže trvať 8 - 12 h, rýchle nabíjanie 1 - 4 h. Väčšina nabíjačiek umožňuje nabíjanie priamo vo vozidle, netreba vyberať batériu von. Po nabití odpojte nabíjačku najprv zo zásuvky a potom odpojte svorky nabíjačky od pólov batérie.