Približne trojtýždňové mláďa sa nápadne podobá na nezbedné levíča menom Simba z legendárnej rozprávky Leví kráľ (1994). Napriek tomu, že zahynulo počas poslednej ľadovej doby, jeho hlava, predné končatiny, trup a labky sa vďaka chladu zachovali v takmer bezchybnom stave. Pri porovnaní mumifikovaného šabľozubého tigra so súčasným levíčaťom v podobnom veku vedci zaznamenali niekoľko zjavných rozdielov.
FOTO mláďatka si pozrite v galérii.
Najvýraznejšie bolo, že mumifikované mačiatko bolo podstatne svalnatejšie, malo masívny krk a nezvyčajný tvar papule, ktorá bola podstatne širšia ako papuľa moderného leva. Tím navyše zistil, že čeľusť mláďaťa bola špeciálne prispôsobená na držanie kužeľovitých rezákov, ktoré boli typické pre tento druh prehistorického tigra.
Hoci nie je jasné, ako zviera zahynulo, vedci sa domnievajú, že mohlo žiť v období nazývanom neskorý pleistocén (129 000 - 11 700 rokov pred Kr.), počas ktorého bola Zem pokrytá rozsiahlymi ľadovými kryhami. „Nálezy zmrazených mumifikovaných pozostatkov neskoropleistocénych cicavcov sú veľmi zriedkavé. Zvyčajne kosti zvierat z tohto obdobia rozmetajú zvery a prírodné živly dávno predtým, ako ich vedci nájdu,“ píšu odborníci vo svojej publikácii.
FOTO mláďatka si pozrite v galérii.
Nález tohto exemplára tak hlboko na Sibíri naznačuje, že sa šabľozubý tiger mohol pohybovať oveľa severnejšie, než sa doteraz predpokladalo. Vedci zatiaľ identifikovali len najzjavnejšie a najnezvyčajnejšie znaky mumifikovanej mačky, ale už teraz plánujú ďalší výskum, aby mohli anatómiu mláďaťa rozobrať oveľa podrobnejšie.