Pôvodne sa hovorilo, že by nimi mohli Ukrajinci útočiť na ciele hlboko vo vnútrozemí nepriateľskej krajiny. Absolútnej slobody s ich využitím sa však nedočkali. USA povolili Kyjevu útoky raketami dlhšieho doletu iba v Kurskej oblasti. Rusi na to ostro reagovali. Nad svetom tak visí ťažký otáznik, či Kremeľ tentoraz naplní hrozby o jadrovom konflikte.
Doposiaľ sa Biden pre obavy z eskalácie konfliktu bránil k udeleniu súhlasu na použitie amerických taktických balistických rakiet ATACMS, ktoré majú dolet až 300 kilometrov, k útoku na Rusko. Napokon však vypočul prianie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (46). Ten argumentoval tým, že sa jeho krajina nemôže proti ruskej invázii úspešne brániť, keď nedokáže tvrdo zasahovať v ruskom území.
Zelenskyj neuviedol, či ho dosluhujúci americký prezident kontaktoval. Oznámil len, že Kyjev strely na Rusko zrejme odpáli. „Dnes (v nedeľu) mnohé médiá uvádzajú, že sme dostali povolenie na príslušné kroky. Údery sa však nevykonávajú slovne. Také veci sa neoznamujú. Strely budú hovoriť samy za seba,“ napísal Zelenskyj na Telegrame.
Ukrajina doposiaľ mohla na území Ruska používať len strely GMLRS z raketometov HIMARS, ktoré majú menší kaliber ako ATACMS a ich dostrel je 70 - 80 km. Mohli ich však použiť len v niektorých oblastiach a len na vybrané vojenské ciele. Ako informoval server Axios, v prípade rakiet ATACMS má Ukrajina ešte viac zviazané ruky.