Neľútostné boje začali 1. septembra 1939 útokom Nemecka na Poľsko. Šesť rokov trvajúca vojna napáchala obrovské škody a pripravila o život desiatky miliónov ľudí.
Začiatok nemeckej okupácie znamenal už v úvode vojny rozpad pre Československo. Vznikli Protektorát Čechy a Morava a Slovenský štát, ktorý sa stal satelitom nemeckej ríše. Od začiatku tohto stavu mnohí Česi aj Slováci bojovali proti nacistom doma aj v zahraničí, ale domáci ani zahraničný odboj nemohol zvíťaziť bez podpory silnej armády.
Zmeny na domácej pôde
Okrem veľkých strát na životoch dospel svet aj k zásadným historickým zmenám. Jedným z posledných dejstiev v Európe bolo oslobodenie Československa. Hitlerovské Nemecko bolo zovreté v kliešťach, zo západu útočili západné spojenecké vojská, z východu prichádzala sovietska Červená armáda.
„Po zmene vojnovej situácie, keď Nemecko začalo prehrávať na oboch frontoch, svitla nádej na oslobodenie aj pre Československo. Prvým oslobodeným územím v jeho predvojnových hraniciach sa stala Podkarpatská Rus, ktorú ale náš štát fakticky stratil už po Mníchovskej dohode,“ líči historické udalosti Libor Veselý, riaditeľ spoločnosti Tatra mincovňa.
Na rad malo ďalej pripadnúť Slovensko, ku ktorému postupovala z východu Červená armáda. Hlavne rok 1943 bol zásadný, keďže vtedy sa začala na Slovensku meniť situácia v prospech hnutia odporu. Reakcii domácich odbojových skupín na vstup nemeckých okupačných vojsk na územie vtedajšej Slovenskej republiky predchádzali významné prípravy. Chystajúce sa povstanie v roku 1944 malo ukázať, že slovenský národ sa dištancuje od doterajšej pronemeckej politiky.
Nanešťastie, Nemci odzbrojili väčšinu Východoslovenskej armády, ktorá mala byť kľúčovou silou SNP. Zlom pri budovaní odporu však na seba nenechal dlho čakať.
Pražské povstanie
Úspechy prichádzali postupne. Červená armáda s množstvom československých vojakov za cenu vysokých strát nakoniec cez hranice prenikla. Prvými veľkými oslobodenými mestami boli v januári 1945 Košice a Prešov, v apríli nasledovala Bratislava. Na začiatku mája už padol Berlín, ale nemecká armáda mala na českom území stále významne silné a skúsené vojsko. V máji vypuklo české národné povstanie, ktoré začalo v Přerove a postupne v ďalších mestách vrátane Prahy.
Hlavné mesto Česka však bolo dejiskom tých najzúrivejších bojov. Napriek pôvodným plánom vypuklo v Prahe povstanie proti tridsaťtisícovej nemeckej posádke z viacerých dôvodov najmenej o dva dni skôr, a to 5. mája 1945. Zvádzali sa bitky o každú ulicu. Víťazstvo pražských síl striedalo odhodlanie nacistov, ktorí pri útoku na Prahu nasadili letectvo a delostrelectvo.
Veľké straty zavládli na oboch stranách, jednotky SS sa neštítili ani detských či ženských obetí. Všetko to vyvrcholilo 8. mája, keď boli nemecké plány na ďalšiu vojnu zmarené. Ráno 9. mája prišli do Prahy prvé sovietske tanky a do 11. mája dochádzalo k likvidácii posledných ohnísk nemeckého odporu na československom území.
Pripomienka významnej udalosti
Povstanie skončilo morálnym a do istej miery aj vojenským víťazstvom českých barikádnikov. Zmarilo nemecké plány na ďalšie vedenie vojny a pomohlo donútiť Hitlerovho nástupcu admirála Karla Dönitza k rokovaniu o bezpodmienečnej kapitulácii.
„Ako poctu všetkým, ktorí sa zúčastnili v druhej svetovej vojne, vydáva spoločnosť Tatra mincovňa unikátnu výročnú razbu k 80. výročiu oslobodenia Československa. Motívom sa stali euforické oslavy víťazstva, ktoré v roku 1945 zdieľalo celé vtedajšie Československo,“ hovorí Luboš Krčil, riaditeľ spoločnosti Moja mincovňa SK.
Získajte ZADARMO unikátnu výročnú razbu k 80. výročiu oslobodenia Československa
Ubehlo neuveriteľných 80 rokov od oslobodenia nášho územia spod nemeckej nadvlády. Oslavu víťazstva zhmotňuje aj exkluzívna výročná razba oslobodenia Československa. Motív ľudí oslavujúcich víťazstvo a radosť osloví zberateľov skvelou ponukou. Sprostredkuje ju Moja mincovňa SK, ktorá je výhradným distribútorom Tatra mincovne v Slovenskej republike. Oficiálna výročná razba je ZADARMO, zákazník hradí iba poštovné a balné vo výške 4,99 eur. Výročná razba bude dostupná od 2. januára 2025, na stránke www.oslobodenie80.sk.