Od prvotného nápadu, k uvedeniu do praxe, prešli dva roky. "Cieľom je vytvoriť študentom priestor pre simulačnú výučbu, aby išli do klinických pracovísk a klinických zariadení pripravení zručnosťami aj vedomosťami," uviedla dekanka Štefánia Andraščíková.
"Študenti majú možnosť precvičovať výzvu na zásah, realizovať samotný zásah v priestore simulovaného bytu a zároveň si majú možnosť precvičovať odovzdávanie pacienta na urgentnom príjme. Môžu precvičovať súčinnosť tímu, alebo riešenie kritického pacienta. Snažili sme sa to prispôsobiť reálnym podmienkam. Čo sa týka simulátora sanitného vozidla záchrannej zdravotnej služby, je plne materiálno, technicky a prístrojovo vybavený v súlade s legislatívou," uviedla vedúca katedry Fakulty zdravotníckych odborov, Danka Boguská.
Na práci študentov bolo vidno, že na nich bude spoľahnutie. Nový moment vo výučbe vítajú. "Miestnosti vyzerajú reálne a tým, že máme tu záchranku, aj urgentný príjem. Je to naozaj realistické," doplnil študent tretieho ročníka Miroslav Bugorčík. Náklady na simultátor boli 120 tisíc €, ktoré získali z mimorozpočotových zdrojov. Využívať ho bude 154 študentov.