Otvorene okomentoval katastrofálny stav nášho zdravotníctva. Podľa jeho slov je krajina na chvoste Európy v dĺžke dožitia a v počte odvrátiteľných úmrtí. V rozhovore sa vyjadril aj o budúcnosti ministerstva zdravotníctva pod vedením Kamila Šaška (39). V závere naznačil katastrofálne následky, ktoré by priniesla nedohoda vlády s podmienkami lekárov. Čo viac povedal?
V akom stave je slovenské zdravotníctvo?
- Existuje viacero parametrov na hodnotenie stavu zdravotníctva. Jedným z najčastejšie používaných je očakávaná dĺžka dožitia, ktorá je na Slovensku 77,2 roka, čo je o 3,5 roka menej ako priemer EÚ. Ďalším ukazovateľom je počet odvrátiteľných úmrtí, ktorý sa pohybuje tiež na piatom až šiestom najhoršom mieste v Európe, približne s 20 000 takýmito úmrtiami ročne, pred covidom. Mnoho problémov spočíva v nedostatku personálu - Slovensku chýba asi 3 400 lekárov a 4 600 sestier. Ďalšou výzvou je infraštruktúra, priemerný vek štátnych nemocníc je okolo 50 rokov.
Ako hodnotíte rozpočet pre zdravotníctvo? Má to byť priorita vlády? -
Z rozpočtu je zrejmé, že vláda nevidí zdravotníctvo ako prioritu. Napriek tomu, že sú plánované úspory, investície do rozvoja a reforiem sú minimálne, čo ukazuje, že zdravotníctvo nie je v popredí vládnych záujmov. Dúfam, že minister Šaško sa dokáže presadiť, ale čaká ho veľmi náročný rok.
Čo si myslíte o dôvodoch odvolania ministerky Dolinkovej?
- Pôvodne bol jej nástup veľmi nádejný, mala dobrý program a zaujímavé projekty. Neskôr však začala robiť rozhodnutia bez verejnej diskusie a v rozpore s požiadavkami odborárov, čo poškodilo jej dôveru v očiach zdravotníkov i politikov. Toto krátke obdobie na pozícii neumožnilo reálne zrealizovať systémové zmeny.