Austin počas návštevy Laosu povedal, že rozhodnutie Washingtonu o použití protipechotných mín nasleduje po zmene ruskej taktiky. Ukrajina "potrebuje veci, ktoré jej môžu pomôcť spomaliť úsilie zo strany Rusov", pripomenul. Ruská armáda už niekoľko mesiacov pomaly postupuje v Doneckej oblasti a približuje sa k strategickému mestu Pokrovsk.
Charitatívne organizácie a aktivisti dlhodobo kritizujú používanie nášľapných mín ako nebezpečenstvo pre civilistov, často aj dlhé roky po skončení bojov. Austin s ich kritikou nesúhlasí, píše AP.
"Míny, ktoré by sme im chceli poskytnúť, by neboli trvalé, vieme kontrolovať, kedy sa samy aktivujú, kedy sa samy odpália, a preto sú nakoniec oveľa bezpečnejšie ako tie, ktoré si sami vyrábajú," povedal Austin.
Rozbuška v takomto type mín je aktivovaná batériou, po jej vybití nie sú míny schopné vybuchnúť, a preto sú pre civilistov bezpečnejšie.
Spojené štáty už dodávajú Ukrajine protitankové míny. Protipechotné míny používa aj ruská armáda a Ukrajina si v súčasnosti vyrába vlastné protipechotné míny.