Komisár pre deti Jozef Mikloško: Prvý krok k duševnému zdraviu detí
Reguláciu ministerstva školstva víta! Komisár pre deti tvrdí, že mobil v rukách žiakov je nielen pomôckou, ale aj nebezpečnou hrozbou, ktorá môže viesť k vážnym psychickým problémom. Mikloško upozorňuje na rapídny nárast depresie a úzkosti medzi deťmi, pričom mobil považuje za „digitálny heroín“. V Časovke pre Nový Čas vysvetlil, že regulácia používania mobilov v školách je prvým krokom k záchrane duševného zdravia detí.
Prečo je regulácia dobrým krokom?
- Ja ju veľmi vítam, lebo keď bolo na ulici už veľmi veľa áut a začalo byť nebezpečné chodiť po uliciach, vymysleli semafory. Rovnako dnes sa digitálna revolúcia tak posunula, že sa to deťom vymyká z rúk a začínajú s tým mať vážne problémy - či už ide o závislosť, či iné psychické problémy. A preto deťom treba pomôcť. Prvým krokom je práve regulácia používania mobilu v školách.
Čím je teda mobil v rukách žiakov na vyučovaní?
- Je pomôckou, ale aj hrozbou. Chcem zdôrazniť, že hrozba je tu dnes oveľa väčšia. Vieme, že duševné zdravie detí sa rapídne zhoršuje, depresia a úzkosti narástli o 30 až 40 %. Talianska organizácia pre pediatriu to povedala jasne. Čím viac času strávi dieťa na mobile a sociálnych sieťach, tým väčšia depresia. Významný český neurológ profesor Stránsky hovorí, že ide o digitálny heroín. Mozgová dráha závislosti od heroínu je rovnaká ako závislosti od mobilu. Mobil sa nám vymkol z ruky a deťom treba pomôcť a začať tam, kde trávia najviac času - v škole.
V zahraničí je niekoľko krajín, ktoré podobnú reguláciu už majú. Aké sú výsledky?
- Veľkým vzorom sú pre nás Francúzi, tí majú reguláciu už od roku 2018. Sami hovoria, že keď začínali, mali súhlas 62 % rodičov, dnes s tým súhlasí až 86 % z nich. Sami hovoria, že im veľmi klesla šikana, žiaci sa začali oveľa viac rozprávať, majú lepšie vzťahy, zvýšila sa pozornosť žiakov. Holanďania zaviedli reguláciu teraz na začiatku januára, každá štvrtá krajina má nejakú reguláciu. Nejde o individuálne rozhodnutie riaditeľa školy.
Aké signály už rodičom môžu napovedať, že dieťa je od mobilu závislé?
- Základným znakom je, že sa dieťa nevie od mobilu odrhnúť. Môže napríklad ísť hrať futbal, uprednostní však zostať doma a pozerať do mobilu. Mobil je pokušiteľ aj v škole, dieťa vie, že má byť pozorné a počúvať učiteľa, napriek tomu pod lavicou pozerá do telefónu. Následne potrebuje dvojnásobný čas, aby sa znovu začalo sústrediť. Viete, najväčší tvorcovia počítačov či mobilov, ako je Bill Gates, svojim deťom mobil nedávali, lebo vedeli, čo robí s ich mozgom.