Nezabudnime však na to, čo všetko si spoločnosti za energie účtujú. Pred nami stoja ešte regulované poplatky, ktoré môžu nečakane zamávať s konečnou cenou za teplo! Čo si o tom myslí odborník?
„Pokiaľ ide o cenu komodity, teda silovej elektriny, v roku 2025 sa nebude zvyšovať,“ ubezpečil premiér Fico. Ministerka Saková dodala, že to pre priemerný rodinný dom môže znamenať ročnú úsporu 140 až 200 eur v porovnaní s plánom minulej vlády, keď mali ceny na rok 2025 stúpnuť zo 61 na 67 eur za megawatthodinu. Kľúčovú úlohu v stabilizácii cien zohralo memorandum so Slovenskými elektrárňami, ktoré na to podľa generálneho riaditeľa Branislava Strýčeka prikývli aj vďaka spusteniu tretieho bloku v jadrovej elektrárni Mochovce.
Nebude to viac ako 10 %
Analytik spoločnosti JPX však upozornil, že okrem ceny elektriny tvoria konečnú sumu na faktúre aj regulované poplatky. „To sú distribúcia, podpora obnoviteľných zdrojov či podpora podporných služieb pre SEPS, regulátora sústavy, ktorý sa stará o výpadky alebo odchýlky v spotrebe,“ uviedol Ján Pišta s tým, že distribučné spoločnosti ešte neoznámili, či vôbec a o koľko sa zvýšia ich poplatky: „Distribúcia môže zdvihnúť ceny, no my musíme čakať na cenníky, ktoré vydajú distribučné spoločnosti a schváli ÚRSO.“
Neočakáva, že by tieto poplatky mohli zdvihnúť cenu o viac než 10 %. „A aj to by už bolo veľa,“ povedal s tým, že konečné rozhodnutia treba očakávať v decembri.
Podľa jeho slov ministerstvo hospodárstva nemá oficiálne žiadne páky na ovplyvnenie týchto poplatkov: „Je to vec medzi regulovanými spoločnosťami, ako sú distribučky alebo SEPS a regulátorom ÚRSO.“ Po predchádzajúcich politických zásahoch do rozhodovania regulátora, ktoré vyústili do odvolania bývalého predsedu ÚRSO Jurisa, je teraz situácia o niečo citlivejšia. Tento vzťah by mal byť podľa Pištu bez vzájomného ovplyvňovania.