Na rozdiel od predchádzajúcich názorov, ktoré naznačovali, že mierna alebo stredná konzumácia alkoholu by mohla poskytovať určité ochranné výhody pred demenciou, nová štúdia uvedená v časopise eClinicalMedicine objasňuje, že akékoľvek množstvo konzumácie alkoholu môže zvýšiť riziko vzniku tohto degeneratívneho ochorenia mozgu.
Konzumácia alkoholu nie je bezpečná
V minulosti sa v niektorých štúdiách objavovala „J-krivka“ vo výsledkoch, kde sa zdalo, že mierni konzumenti alkoholu sú na tom lepšie z hľadiska rizika demencie v porovnaní so silnými konzumentmi alkoholu a tými, ktorí alkohol nepijú. Nová štúdia však skúma tieto výsledky prostredníctvom dvojitého prístupu, pričom analyzuje údaje o vlastnej spotrebe alkoholu a genetické markery súvisiace s užívaním alkoholu z údajov zhromaždených v britskej biobanke, ktorá zahŕňa viac ako 300 000 osôb.
Výskum prebiehal od roku 2006 do roku 2021, pričom spočiatku sa zbierali údaje bez vplyvu demencie a neskôr sa tieto zistenia dávali do súvisu s novými prípadmi demencie. Táto dôsledná analýza vyvrátila ochrannú hypotézu o striedmom pití alkoholu a odhalila lineárny vzťah medzi konzumáciou alkoholu a rizikom demencie, čím zdôraznila, že žiadna úroveň konzumácie alkoholu nie je bezpečná.
Žiadny dôvod na pitie alkoholu
Dr. Clifford Segil a Dr. Ozan Toy, obaja odborníci na neurológiu, pre magazín Medical News Today poskytli poznatky o tom, ako alkohol nepriaznivo ovplyvňuje mozog. Dr. Segil poukázal na to, že alkohol ako depresívny prostriedok urýchľuje atrofiu mozgu, čo je obzvlášť škodlivé pri demencii, kde je funkcia mozgu už oslabená. Dr. Toy zdôraznil neurotoxické vlastnosti alkoholu, pričom poukázal na jeho špecifické poškodenie hipokampu, mozgového pamäťového centra.