Toto poškodenie zahŕňa narušenie rastu neurónov a výrazné zníženie základných živín, ako je tiamín, ktorý je rozhodujúci pre pamäť a celkové kognitívne funkcie. Dlhoročná predstava, že mierne pitie alkoholu by mohlo byť prospešné pre zdravie srdca, bola spochybnená aj najnovším výskumom. Doktor Toy zdôraznil, že na konzumáciu alkoholu neexistuje žiadny opodstatnený zdravotný dôvod. Dr. Segil v zhode s týmto názorom odmietol myšlienku bezpečnej hladiny konzumácie alkoholu a spojil užívanie alkoholu s neurologickými problémami, ako sú záchvaty a neuropatie, ktoré sa prejavujú poškodením nervov spôsobujúcim bolesť a necitlivosť končatín.
Záleží na viacerých faktoroch
Jedným z významných aspektov, ktoré štúdia koriguje, je „abstinentské skreslenie“, ktoré skresľovalo predchádzajúci výskum tým, že nepresne kategorizovalo bývalých alkoholikov so zdravotnými problémami ako abstinentov. To viedlo k zavádzajúcim záverom, ktoré vykresľovali mierne užívanie alkoholu ako zdravšie, než je.
Nové zistenia upravujú túto odchýlku a ponúkajú presnejšie zobrazenie vplyvu alkoholu na zdravie. Aj keď je konzumácia alkoholu významným faktorom, nie je jediným, ktorý prispieva k riziku vzniku demencie. Doktor Toy uviedol, že rozhodujúcu úlohu zohrávajú aj ďalšie faktory, ako napríklad vek, kardiometabolické ochorenia, fajčenie, vzdelanie a sociálno-ekonomický status. Napriek tomu je rozpoznanie a zníženie príjmu alkoholu dôležitým preventívnym opatrením, ktoré by sa malo zohľadniť v každej zdravotnej stratégii zameranej na zníženie rizika demencie.