„Tým, ktorí manipulujú verejnou mienkou, zavádzajú a poškodzujú dobré meno. Bolo to myslené symbolicky, že pravda si ich nájde. Nie, že ich ide niekto zahlušiť,“ objasnil. Nový Čas kvôli skladateľovým výrokom a Machalovej ceste do Londýna oslovil aj ministerstvo kultúry. Do uzávierky na naše otázky neodpovedalo.
Hymnu v novom šate nahrávali v októbri v Slovenskej filharmónii, na čo osobne dohliadali šéfka rezortu Martina Šimkovičová s Lukášom Machalom. S nápadom prišiel práve Oskar Rózsa, ktorý sa ho snažil presadiť už od roku 2011. Do podstaty melódie a textu sa nijako nezasahovalo, ministerstvo si objednalo len hudobnú úpravu. Premiéru by mala mať 1. januára 2025.
Tomáš Koziak, politológ
Po prvé, to vyjadrenie bolo veľmi arogantné a nechutné. Po druhé, povedal ho v spoločnosti človeka, ktorý prezentuje nacistické názory. Oskar Rózsa bol umeleckou brandžou uznávaný a takýmto spôsobom možno spáchal svoju umeleckú samovraždu. On svojím počínaním robí to, že slušní ľudia nemôžu akceptovať okolnosti vzniku tej hymny. Ministerstvo kultúry by malo vyjadriť znechutenie a nesúhlas, ale to nikto neočakáva. Bol tam s ním pán Machala, čo je pravá ruka ministerky. Zrejme je to teda oficiálny postoj rezortu. Okrem toho stretávanie sa s Bombicom značí stratu citu pre politickú realitu a totálnu absenciu politickej kultúry.