Reklama

S príchodom extrémnej zimy nenechajte nič na náhodu: Ako sa ochrániť pred chladným počasím?!

S príchodom extrémnej zimy nenechajte nič na náhodu: Ako sa ochrániť pred chladným počasím?!

Zdroj: istock

Reklama

Mínusové teploty ohrozujú najmä deti, seniorov a ľudí s cukrovkou či respiračnými a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Odporúča venovať zvýšenú pozornosť posilneniu imunity, dbať na vhodný výber oblečenia či obuvi, ale aj prijímať dostatok tekutín a jedla.

Ako sa počas mrazov a snehu vhodne obliecť? A na čo by si mali dávať pozor rizikové skupiny, ako sú najmä seniori? Ako zabezpečiť naše ratolesti?

Najmä vo väčších mestách môže byť problémom aj inverzia. „Rodičia by mali sledovať informácie o rozptylových podmienkach. Ak sa smogová situácia zhorší, je lepšie nechodiť s malým dieťaťom von a výrazne obmedziť či upraviť aj vetranie,“ hovorí docentka Jana Hamade, vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    rady na cesty-->
    Zdroj: NČ / ms

    U ľudí môže zimný smog spôsobiť akútne účinky vo forme dráždenia očí, slizníc nosa a hrdla, vyvolať kašeľ a pocit tlaku na hrudi. U alergikov to môže viesť aj k vyvolaniu astmatického záchvatu, u osôb s chronickým ochorením dýchacej alebo srdcovo-cievnej sústavy k zhoršeniu aktuálneho zdravotného stavu.

    Starší sú citlivejší ako mladší

    Ďalšou rizikovou skupinou sú seniori, pretože starší ľudia sú citlivejší na chlad ako mladší dospelí a ťažšie sa prispôsobujú teplotným zmenám. Zimné počasie ťažšie znášajú najmä ľudia, ktorých trápia cievne ochorenia.

    Súvisiace