„Najmä pacienti s angínou pectoris, teda tí, ktorí trpia na nedokrvenie srdca, by mali spomaliť chôdzu a mali by minimalizovať aktivity v mrazivom počasí,“ hovorí doktorka Šranková z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava.
Keďže nízke teploty spôsobujú dočasné zúženie krvných ciev, zimné mrazy sú nebezpečné taktiež i pre pacientov so zvýšeným krvným tlakom. „Zužovanie ciev v mrazivom prostredí zvyšuje krvný tlak, pretože väčší tlak je potrebný na pretlačenie krvi cez zúžené cievy,“ hovorí odborníčka.
Nezabudnite vetrať
Počas zimných mesiacov treba dbať na pravidelné vetranie miestností, a to nárazovo, s oknom dokorán na niekoľko minút a niekoľkokrát denne, aby sa vzduch v miestnosti „vymenil“. Príliš vysoká teplota v miestnosti totiž spôsobuje väčšie vyčerpanie, únavu, bolesti hlavy a znižuje vlhkosť vzduchu.
Suchý vzduch vysušuje sliznice očí a dýchacie cesty a narúša ich prirodzenú vlhkosť. Dôsledkom suchého vzduchu môže byť zvýšená chorobnosť, opakované zápaly spojiviek, nosovej sliznice a hrdla a dráždivý kašeľ. Suchý vzduch má vplyv aj na vysušovanie pokožky.