Česť práci, súdruhovia. Takto ste pozdravili vašich kolegov v Smere na oslavách 25. výročia strany. Prečo?
Je to tradičný ľavicový pozdrav, za ktorý sa podľa môjho názoru nesmieme hanbiť, rovnako ako za ďalšie ľavicové tradície. Samozrejme, že istú časť verejnosti to môže provokovať. S tým počítam, pretože tento pozdrav bol používaný aj počas bývalého režimu, ale treba si zároveň povedať, že počas bývalého režimu boli aj dobré veci. Samozrejme, obmedzenia slobody, demokracie a ľudských práv, to bolo to zlé, ale sociálne istoty, to, že ľudia mali právo na bývanie, všetci mali prácu, že tu tí komunisti budovali fabriky, nemocnice, školy, škôlky, to treba oceniť.
Prečo sa žiadny z vašich kolegov proti tomu pozdravu neohradil?
Pán kolega, sme ľavičiari. A sme na to hrdí. Sme ľavičiari, ktorí sa nebudú hanbiť za naše tradície. Nehanbíme sa za Novomeského, Husáka, Dubčeka, Clementisa. A, samozrejme, že sa diali aj zlé veci. Opakujem, ale to dobré, čo vieme zobrať z toho režimu, to zoberme. Prečo nie? Príklad, duálne vzdelávanie. Kedysi to fungovalo ako učňovské vzdelávanie za komunizmu, za socializmu teda, lebo to komunizmus nebol. Potom došlo k roku 1989. Všetko sa zrušilo. Tvrdý kapitalizmus, treba privatizovať a rozpredať všetko do zahraničia.
Dobre, tak ak by niekto 8. mája na Deň víťazstva nad fašizmom pozdravil svojich kolegov Heil Hitler, ako by ste sa na to pozerali?
Keď hovoríme o Heil Hitler alebo Na stráž, to sú fašistické pozdravy, ktoré vlastne sú sympatiami k ideológii a k praxi, ktorá bola na nerozoznanie. Tá myšlienka sama osebe je o tom, že chce viesť rasovú vojnu, kde musí dôjsť k povraždeniu miliónov Židov, Slovanov, a tak ďalej. Hitler obmedzoval všetky práva, slobody, opozície, ľudí s iným názorom, ale zároveň bol vo svojej podstate rasistický. Jednoducho nenávidel Rusov, Židov aj ľudí s inou farbou pokožky do tej miery, že ich chcel vyvraždiť. Toto je dramatický rozdiel s tou myšlienkou komunizmu.