Prieskumu sa zúčastnilo 12 413 vodičov z 11 krajín, pričom došlo k odhaleniu zlozvykov i rizikového správania napríklad v súvislosti s používaním mobilu za volantom. Nový Čas sa preto rozhodol vyraziť na cesty. Posvietili sme si na to, ako obstáli slovenskí šoféri v praxi, a výsledky sú znepokojivé.
Nový Čas vybehol urobiť prieskum priamo do terénu. Hodinu sme stáli na moste nad frekventovanou cestou v bratislavskej Petržalke. Odfotili sme takmer 500 áut, pričom pozorný objektív nášho fotografa zachytil niekoľko osôb s mobilom za volantom.
Moderná doba si vyžiadala svoju daň a používanie telefónov často vedie k nehodám alebo situáciám, ktoré sa môžu skončiť aj tragicky. Podľa najnovších výsledkov barometra až 80 % motoristov používa za volantom smartfón alebo si nastavuje GPS. Z tých, ktorí používajú telefón, malo alebo takmer malo nehodu v dôsledku používania telefónu za volantom 13 % šoférov.
Vodiča s mobilom v ruke načapali policajti.
>>>FOTO ako vodičov zachytil Nový Čas, nájdete TU<<<
Podceňujeme únavu
Podceňujeme tiež ospalosť za volantom. Nejde pritom len o nepozornosť - pre mnohých je únava taká veľká, že im za volantom „padá hlava“. A hoci by si mohli jednoducho zdriemnuť, väčšina to ignoruje. Veľmi unavených šoféruje 30 % motoristov. Pritom 12 % vodičov už malo alebo takmer malo nehodu v dôsledku spánku za volantom. Až 40 % sa nikdy nezastaví na zdriemnutie. 75 % vodičov tvrdí, že počas jazdy niekedy odvráti pohľad od cesty na viac ako 2 sekundy.
Tienistou stránkou sú konflikty za volantom, ktoré prebiehajú na dennom poriadku. Napätú situáciu na cestách riešime vrieskaním, trúbením a lepením sa na iné auto. Až 83 % vodičov priznáva, že sa obáva agresívneho správania iných šoférov. Nadávky rozdáva 43 % opýtaných.
Trúbenie či lepenie sa na auto pred sebou používajú ako formu protestu desiatky percent. A čo je horšie, agresivita u šoférov stúpla až tak, že až 24 % vodičov neváha vystúpiť z auta, aby si situáciu s iným vodičom vyjasnili osobne.
Pokračovanie článku na ďalšej strane >>>