Telefón môžeme používať na navigáciu
Nevieme, či vodič používa mobil v súlade s predpismi, alebo používa mobil tak, že drží mobil v ruke a šoféruje. Väčšina vodičov používa mobil na navigáciu alebo na hovory, ale má ho odložený. Na tom, používať mobil počas jazdy, nie je nič zlé, ale je zlé, keď ho niekto drží v ruke a telefonuje a druhou rukou nemôže dávať znamenie o zmene smeru jazdy a je nebezpečný pre cestnú premávku. Alebo v prípade, že má manuálnu prevodovku, tak nemôže preradiť rýchlosť a zase je nebezpečný pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Odkedy začala polícia na Slovensku používať kamery a pokutovať ľudí, ktorí držia mobil v ruke, tak počet takýchto telefonujúcich klesol.
Koľko vám naparia
Podľa zákona je povolené telefonovanie iba s pomocou handsfree. Ak ťa policajti pristihnú s mobilom v ruke, hrozí ti pokuta až 300 €. Tá sa môže uložiť v blokovom konaní na mieste, alebo v riadnom konaní na polícii. Okrem toho ti môže byť odobratý vodičský preukaz na 1 až 24 mesiacov, podľa závažnosti priestupku.
Čo hovoria čísla
Prezídium Policajného zboru SR tvrdí, že za desať mesiacov roka 2024 eviduje 9 282 dopravných nehôd. „Rodiny a blízki pozostalí sa tento rok rozlúčili so 217 obeťami dopravných nehôd,” napísala hovorkyňa Martina Sláviková. O život prišlo 16 cyklistov, 50 chodcov, 36 motocyklistov a 115 vodičov a ich spolujazdcov: „Medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd patrí porušenie povinností vodiča, okrem iného aj obsluha telefónu alebo nevenovanie sa šoférovaniu či prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti.“