Svedčia o tom vzorky nábojníc a pôdy, ktoré Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) poskytol ako dôkaz Kyjev, informovala agentúra AFP citovaná agentúrou TASR.
Dohovor OPCW so sídlom v Haagu zakazuje používanie plynu známeho ako CS (2-chlorobenzylidenemalononitril). Podľa Kyjeva ho však obsahoval granát zo zákopu na frontovej línii v Dnepropetrovskej oblasti, ako aj pôda odobratá neďaleko.
Námestníčka pre kontrolu zbraní a medzinárodnú bezpečnosť na ministerstve zahraničných vecí USA Bonnie Jenkinsová v pondelok na výročnom zasadnutí OPCW v jej sídle - v Haagu - zopakovala, že USA sú zdesené rozsahom a frekvenciou používania látok na potláčanie nepokojov ako metódy boja Ruska proti ukrajinským silám.
Dodala súčasne, že používanie takýchto tzv. látok na potláčanie nepokojov (RCA) Ruskom na bojisku "a v nezákonnej vojne proti Ukrajine nebolo žiadnym tajomstvom". Zdôraznila, že je to dobre zdokumentované nielen Ukrajinou, ale aj mimovládnymi organizáciami, novinármi a dokonca aj ruskými jednotkami a štátnymi médiami.
V takmer tri roky trvajúcom konflikte sa Rusko a Ukrajina navzájom obviňujú z použitia chemických zbraní. Západní spojenci Kyjeva tvrdia aj to, že Moskva použila i zakázané zbrane. Rusko všetky obvinenia odmieta.