"Odchádzate do aktuálne zrejme najzložitejšej destinácie v našom geopolitickom priestore. Do krajiny, ktorá už viac ako tisíc dní vedie vojnu proti Ukrajine, v rámci ktorej porušuje mnohé princípy medzinárodného práva, ku ktorým sa Slovensko dlhodobo hlási. Napriek tomu je dôležité čo najskôr zastaviť ničenie, zabíjanie a utrpenie nevinných ľudí a začať medzinárodné rokovania o spravodlivom mieri," odkázal prezident Priputenovi v príhovore po odovzdaní listiny.
Hlava štátu zdôraznila, že Rusko nevieme a nemôžeme ignorovať dnes ani v budúcnosti. Po skončení vojny na Ukrajine s ním bude potrebné opätovne nájsť dialóg najmä v oblasti energetiky, ale aj v súvislosti s kandidatúrou SR na nestáleho člena Bezpečnostnej rady Organizácie spojených národov. Priputenovou výhodou podľa Pellegriniho je, že Slovensko bude zastupovať v krajine, ktorú pozná.
Kompasom nového veľvyslanca by mali byť podľa prezidenta národné a štátne záujmy Slovenska, ako aj členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii či spoločné hodnoty slobody, demokracie a medzinárodného práva.
Pellegrini verí, že Priputen nájde spôsob, ako s Ruskom pragmaticky a efektívne komunikovať a zároveň zostať verný slovenským záujmom a hodnotám. S novým veľvyslancom sa v pondelok (25. 11.) stretol minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD). Vyzdvihol jeho skúsenosti z predošlého pôsobenia na veľvyslanectve v Moskve. Slovensko podľa ministra potrebuje udržiavať pragmatickú spoluprácu s Ruskom, napríklad v oblasti energií.