Novinky v náboroch
Firmy budú v ešte väčšej miere využívať pri nábore nových zamestnancov umelú inteligenciu. „Už teraz ju využívajú napríklad na úvodnú selekciu uchádzačov, nájdenie vhodných kandidátov na sociálnych sieťach (najmä LinkedIn), analýzu životopisov, na portáli Profesia.sk umelá inteligencia pomáha zamestnávateľom s písaním inzerátu - s názvom, textom ponuky či tónom, akým je formulovaná. Čoraz viac sa budú zamestnávatelia zameriavať na reálne zručnosti a skúsenosti, nielen na dosiahnuté vzdelanie,“ vysvetľuje Ľubica Melcerová, PR manažérka Alma Career Slovakia.
Dôležité budú aj tzv. univerzálne prenositeľné mäkké zručnosti a to, ako by kandidát alebo kandidátka zapadli do kolektívu a firemnej kultúry. Firmy budú dávať väčší priestor ľuďom zo znevýhodnených skupín. Jednak ich potrebujú, no zároveň sa aj inde vo svete kladie stále väčší dôraz na inkluzívne zamestnávanie a rozmanitosť na pracovisku. To je veľmi dôležité aj pre generáciu Z, čiže tú aktuálne najmladšiu na trhu práce.
Vystačíme si s cudzincami?
Podľa ministra práce Erika Tomáša by sa približne zo 126 000 poberateľov dávok v hmotnej núdzi mohlo na pracovnom trhu umiestniť takmer 50 000, no tento počet nie je dostatočný ani na pokrytie aktuálnych potrieb zamestnávateľov. Hoci ďalšou možnosťou je prilákať späť Slovákov zo zahraničia, je evidentné, že bez cudzincov už naša ekonomika nebude schopná prosperovať.
Aj preto sú podľa odborníkov z APAS nanajvýš dôležitou otázkou ďalšie zmeny v oblasti ich zamestnávania. „Zamestnávanie cudzincov je jedným z mála riešení, ktoré aktuálne pomáha zmierniť akútny nedostatok pracovníkov. Zamestnávanie ľudí z tretích krajín je však pre zamestnávateľov na Slovensku často zdĺhavé a byrokraticky náročné,“ konštatuje na záver prezidentka APAS.