Výnimka zo zákazu vjazdu a státia s motorovým vozidlom pre vlastníkov, správcov, užívateľov pozemkov alebo správcu vodného toku sa bude vzťahovať aj na príjazd k takémuto pozemku cez iné pozemky.
Zamestnanci orgánov ochrany prírody budú môcť pri výkone štátneho dozoru alebo pri plnení ďalších povinností jazdiť alebo stáť s motorovým vozidlom v chránených územiach. Pohybovať sa budú môcť aj mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami zastavaného územia obce v chránených územiach od tretieho stupňa ochrany.
Upraví sa aj územná pôsobnosť dobrovoľných členov stráže prírody. Územná kompetencia dobrovoľnej stráže prírody sa stanoví na pozemky v ich vlastníctve, správe, nájme alebo v obhospodarovaní alebo na iné pozemky po písomnej dohode. "Každý, kto bude chcieť vykonávať stráž prírody, bude musieť zložiť skúšku z požadovaného okruhu vedomostí pred skúšobnou komisiou tvorenou zo zástupcu okresného úradu v sídle kraja, z organizácie ochrany prírody a územného útvaru Policajného zboru, a raz za päť rokov formou preskúšania," doplnili predkladatelia.