Odborník na sociálne siete: Môže ísť o cielenú zmenu komunikácie
Je v poriadku, že profily štátnych úradov zostanú po zmene vedenia v rukách cudzích ľudí?
Táto situácia sa netýka len štátnych orgánov, ale aj firiem a iných organizácií, kde často po odchode zamestnanca zostane firma bez prístupov. Je to chyba nastavenia procesov - napríklad komu sú prideľované prístupy a na akej úrovni, ako funguje odstránenie prístupov pre ľudí, ktorí tam už nepracujú, či proces presunu kompetencií pri zmene spravujúcich profily.
Ministerstvo vraj nevie získať plné práva späť. Dá sa taký profil ešte zachrániť?
Prvým spôsobom by malo byť dohodnutie sa s bývalými zamestnancami. Zároveň sa dá táto situácia riešiť priamo s podporou facebooku - tá je často zdĺhavá a komplikovaná, ale viac ako 9 mesiacov je dosť na to, aby získali prístup. Hlavne ak sa bavíme o profile štátnej inštitúcie, kde predsa len môžeme očakávať promptnejšiu reakciu. Vzhľadom na uplynutý čas si dovolím tvrdiť, že ide skôr o nechcenie zo strany ministerstva alebo ich neschopnosť. Prípadne o cielenú zmenu komunikácie - namiesto profilu ministerstva radšej podporovať profil ministerky, ktorý jej zostane, aj keď skončí vo funkcii.
Aké riziká hrozia, ak niekto cudzí spravuje stránku ministerstva?
Zoberme si príklad, že by tam administrátori začali propagovať rôzne „výhodné“ investície. Väčšine by to prišlo podozrivé, ale mnohí by naleteli. Následne by sa, samozrejme, popálili a klesla by ich dôvera v štát. Stránka sa tiež dá použiť na šírenie zavádzajúcich či nepravdivých informácií.
Je to dôkaz, že si úrady nevedia chrániť účty?
Na základe tohto prípadu by som nehodnotil stav ostatných úradov. Nevieme, aká je pravda. Vieme to, čo tvrdí ministerstvo. Úradom aj firmám by pomohlo nastavenie pravidiel, používanie dvojfaktorového overenia, školenia kybernetickej bezpečnosti a audity.