Tento plán ohrozuje okrem iného i to, že zvolený prezident si ako kandidáta na post ministra zdravotníctva vybral Roberta F. Kennedyho Jr., ktorý je proti užívaniu liekov proti obezite. Tvrdí, že sa treba skôr sústrediť na zlepšenie výživy.
"Ak by sme asi jednu pätinu z toho (financií na lieky) minuli na zdravé jedlo, tri jedlá denne pre každého muža, ženu a dieťa v našej krajine, epidémiu obezity a cukrovky by sme mohli vyriešiť zo dňa na deň," vyhlásil pred časom Kennedy vo vysielaní televízie Fox News.
Dánskych výrobcov liekov Ozempic a Wegovy, Novo Nordisk Kennedy obvinil, že "rátali s ich predajom Američanom, pretože sme takí hlúpi a závislí od liekov".
Spomínané lieky boli pôvodne vyvinuté na liečbu cukrovky. Priniesli však bezprecedentné výsledky pri znižovaní hmotnosti. Odborníci ich preto vítajú ako možnú terapeutickú revolúciu, aj keď pretrvávajú obavy z ich vedľajších účinkov a rizika, že ľudia ich budú brať mimo lekárskej kontroly.
AFP pripomenula, že Kennedy vyvolal veľkú kontroverziu pre svoj antivakcinačný aktivizmus a sympatizovanie s konšpiračnými teóriami. Niektoré z jeho návrhov na zlepšenie stravovania Američanov mali však pozitívny ohlas u aktivistov presadzujúcich zdravý životný štýl i niektorých zákonodarcov.