Opatrenie podľa neho súvisí najmä s tým, že takýto návštevníci lyžujú na upravených zjazdovkách bez toho, aby sa akokoľvek finančne podieľali na príprave strediska. Zároveň tí, ktorí nerešpektujú pravidlá pohybu po zjazdovkách, často ohrozujú samotných lyžiarov.
"Výšľap po zjazdovkách je fenoménom posledných rokov. Lyžiari, ktorí si vďaka skialpovej výbave vystúpajú po upravených a zasnežených zjazdovkách, aby si následne na týchto zjazdovkách zalyžovali, sa v porovnaní s tradičnými lyžiarmi so zakúpenými skipasmi nepodieľajú na financovaní prípravy strediska.
Najvražednejšia lyžovačka roka: Americký blázon zišiel roklinu v aljašských horách šúsom!
Navyše, vzhľadom na masovosť a časté nerešpektovanie pravidiel pohybu po zjazdovkách ohrozujú aj samotných lyžiarov," zdôvodnil Galajda. Upozornil, že niektoré strediská vo svete tak skialpinizmus zakázali úplne, iné ho regulujú formou spoplatnenia.
Opatrenie je podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Tatry mountain resorts Igora Rattaja základnou formou regulácie a zároveň spôsob, ako sa budú skituristi, resp. skialpinisti aspoň čiastočne spolupodieľať na príprave zjazdoviek. "Každoročne nás to stojí milióny eur a nie je správne, aby skituristom ich koníček donekonečna dotovali ostatní lyžiari. Zvlášť vtedy, keď snehové podmienky neumožňujú venovať sa tomuto športu mimo upravených a zasnežených zjazdoviek. Vďaka zasnežovaniu a každodennej starostlivosti o zjazdovky vieme fanúšikom tohto športu zásadne predĺžiť sezónu a aj preto sa na tom musia podieľať," skonštatoval.