Práve zhodnotenie spomínaných obranných nástrojov bude mať Šefčovič na starosti v rámci doktríny hospodárskej bezpečnosti, ktorej vypracovaním bol poverený. Úlohou bude zistiť, či tie nástroje sú adekvátne, dostatočne funkčné, a či má Únia jasné pravidlá na to, kedy a za akých podmienok ich využíva. EÚ uplatnila dosiaľ takmer 200 takýchto opatrení, pričom dve tretiny boli zavedené práve proti Číne, naposledy v prípade uvalenia ciel pri dovoze elektromobilov.
Zo spomínaných dôvodov budú prvé cesty Šefčoviča v pozícii eurokomisára pre obchod a hospodársku bezpečnosť smerovať do USA a Číny. "Ide o obchodné vzťahy, ktoré majú absolútne rozhodujúci vplyv na zdravie európskej ekonomiky," zdôvodnil slovenský eurokomisár, ktorý bude mať v novej Komisii na starosti tiež medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť.
Ďalším dôležitým cieľom pre Šefčoviča budú rokovania o obchodnej dohode s juhoamerickými krajinami (Mercosur). Upozorňuje však, že viac ako 20 rokov trvajúce rokovania sú a budú veľmi náročné. Nedokáže predpokladať, kedy by sa dohoda mohla uzavrieť.
V neposlednom rade sa zameria na rozsiahlu reformu colnej únie vrátane kompletnej digitalizácie a vytvorenia novej databázy.