V rozhovore pre TASR to uviedol Filip Křenek z Inštitútu pre európsku politiku Europeum v Prahe. Šefčovič už pôsobil ako komisár pre energetiku, v prípade obchodu ide o výhradnú kompetenciu Európskej únie. To podľa analytika zvyšuje váhu jeho pozície. Dôležitosť eurokomisára pre obchod a hospodársku bezpečnosť je podľa neho významné aj vzhľadom k rastúcemu obchodnému napätiu medzi EÚ, Čínou a USA.
"Na riešenie týchto výziev bude musieť Únia posilniť svoju schopnosť brániť sa proti nekalým obchodným praktikám a chrániť európsky priemysel pred dampingom (vývoz tovaru za stratové ceny s cieľom zaujať zahraničné trhy, pozn. TASR) alebo nedovolenými subvenciami (nepovolená podpora podniku z verejných prostriedkov, pozn. TASR)," spresnil.
Slovenský eurokomisár bude musieť podľa Křenka nájsť rovnováhu medzi požiadavkami ochrany európskeho trhu a potrebou otvorenosti proti strategickým obchodným partnerom. Výzvou bude aj zníženie závislosti od Číny v oblasti kritických surovín a kľúčových technológií. Ako príklad surovín uviedol lítium, kobalt a mangán, v prípade technológií batérie, mikročipy či solárne a veterné elektrárne. V týchto, ale aj ďalších oblastiach nie je Európa v súčasnosti podľa jeho slov sebestačná a preto sa hospodárska bezpečnosť dostala aj do názvu portfólia.
Po víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách narastajú v EÚ obavy o výrazné zníženie transatlantickej spolupráce v oblasti obchodu. Ak by Trumpova administratíva opätovne zaviedla vysoké clá na európsky tovar, Šefčovič by podľa analytika musel rázne reagovať, čo by mohlo zahŕňať odvetné opatrenia v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO). EÚ by mohla podľa neho zvážiť zavedenie vlastných ciel na americké výrobky v kľúčových odvetviach vývozu USA.