Podľa klimatológa Pavla Faška sa pomerne pravidelne spĺňajú, pretože vianočné oteplenie je v našich klimatických podmienkach realitou. Katarína na ľade, Vianoce na blate. Podľa starej pranostiky počasie na Katarínu naznačuje, aké budú sviatky. Na väčšine nášho územia v pondelok naozaj mrzlo, meteorológovia sú však s predpoveďami opatrní. Posledné roky nie sú biele Vianoce žiadnou samozrejmosťou. Naposledy prikryla na Vianoce celé Slovensko biela perina v roku 2002! Ďalšie roky sa však otepľovanie prejavovalo stále častejšie. Dnes sú biele Vianoce skôr romantickou predstavou. Pranostiky k menu Katarína nie je veľmi vhodné vnímať absolútne.
„Ich význam spočíva viac v tom, že vyjadrujú nestabilitu zimného charakteru počasia na začiatku zimnej sezóny,“ vysvetlil pre Nový Čas klimatológ Pavel Faško. Ako skonštatoval, v priebehu posledných viac ako 10 rokov (od zimy 2012/2013) u nás prevládajú nadpriemerne teplé zimy. „Iba v zime 2016/2017 bolo dlhšie mrazivé obdobie, ktoré ovplyvnilo teplotné podmienky v januári 2017,“ uviedol odborník. Všeobecne však v týchto zimách dominovali výraznejšie teplé obdobia a príkladom boli aj posledné dve zimy 2022/2023 a 2023/2024.
Spomienka na snehovú kalamitu z roku 2015
Ochladenie na Mikuláša
Nevyspytateľným úskalím blížiacej sa zimy môže byť podľa Faška dôsledok možného rozpadu polárneho víru severnej pologule, ku ktorému dochádza v posledných rokoch častejšie ako v minulosti a býva to v druhej polovici zimy. „Dôsledkom sú prechodné vpády studeného vzduchu do nižších zemepisných šírok severnej pologule,“ vysvetlil.
Príde na Slovensko kalamita?! Čítajte na ďalšej strane→