So školskými odborármi plánuje ďalej rokovať v piatok. Nový Čas vyhľadal učiteľov, ktorí sa rozhodli vyjadriť svoje rozčarovanie. Čo považujú za najväčší problém?
Vláda vo svojom programovom vyhlásení sľúbila učiteľom, že ich platy budú každý rok rásť. Teraz hrozí, že sa tak neudeje už druhý rok po sebe! Školy pritom bojujú s nedostatkom pedagógov, pričom ich nespokojnosť rastie. Hlavná požiadavka je jasná - navýšenie platov o 10 percent od januára pre všetkých zamestnancov. Treba podotknúť, že tabuľkové platy nepedagogických zamestnancov sú na tom ešte horšie, keďže začínajú pod úrovňou minimálnej mzdy. Riaditelia a rektori týmto pracovníkom doplácajú zo zdrojov, ktoré sú určené na odmeny či osobné príplatky.
Kolotoč rokovaní
Šéf odborárov Pavel Ondek avizuje, že ak sa nič nezmení, tlak budú stupňovať. Tvrdí, že jednorazová odmena 800 eur ani navrhované navýšenie platov o päť percent situáciu nevyrieši. Ministerstvo má na vec jasný pohľad. „Tichý protest nevnímame ako nátlakovú akciu, keďže ho Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy avizoval ešte počas rokovania u prezidenta a taktiež s ohľadom na dobrú vzájomnú spoluprácu. Naopak, vedieme konštruktívnu diskusiu a hľadáme riešenia, ktoré budú akceptovateľné pre všetky strany,“ uviedlo. Ak sa učitelia s Tomášom Druckerom nedohodnú, nie sú vylúčené protesty v uliciach ani ostrý štrajk. Ten však predseda odborárov považuje za krajné riešenie.
Opozičné KDH hovorí o potrebe zatraktívnenia učiteľského povolania. „Veľmi oceňujeme a ďakujeme, že učitelia napriek oprávnenej nespokojnosti s pomermi v školstve stoja pri svojich deťoch a zvolili si tichú formu protestu, ktorá nebude na úkor detí. Táto generácia detí už bola obeťou neprimerane dlho zatvorených škôl počas pandémie,“ informovalo hnutie.
Politológ hovorí o ostrom štrajku počas maturít! Čítajte na ďalšej strane→