AI sa stáva neoddeliteľnou súčasťou moderného zdravotného systému a v najbližších rokoch sa očakáva jej širšie využitie vo všetkých oblastiach medicíny.
Lekárka Beáta Havelková, medicínska riaditeľka skupiny Agel Slovensko, poukazuje na význam umelej inteligencie v kolonoskopii či v rádiológii, najmä v endoskopických zobrazovacích metódach. AI pomáha lekárom efektívnejšie identifikovať nádorové útvary v čreve, čím sa zvyšuje šanca na včasné odhalenie rakoviny. Podľa Havelkovej „umelá inteligencia vyznačí oblasti v čreve, ktoré môžu byť nejasné, a umožní lekárovi sa na ne lepšie zamerať, čo vedie k rýchlejšej a presnejšej diagnostike“.
V súčasnosti je tento systém zavedený v štyroch slovenských nemocniciach (Komárno, Zvolen, Košice, Skalica) a podľa odhadov by sa v priebehu dvoch rokov mohol stať štandardom.
Skracuje čas vyšetrenia
V oblasti diagnostiky rakoviny sa AI využíva aj pri vyšetreniach, ako sú EKG, magnetická rezonancia či CT snímky. Havelková zdôrazňuje, že AI dokáže skrátiť čas vyšetrenia až o 30 %, pričom nezasahuje len do zobrazovacích metód, ale aj do oblasti genetiky. Martin Mistrík, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre lekársku genetiku hovorí, že zavedenie umelej inteligencie v genetických laboratóriách umožnilo skrátiť diagnostiku z rokov na mesiace a týždne.