"Počet ospravedlnených vymeškaných hodín na žiaka sa za sledované obdobie zvýšil o takmer sto percent," uviedla hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská. Dodala, že v období pred pandémiou COVID-19 zaznamenala ŠŠI v priemere približne dva až tri týždne vymeškaných hodín na žiaka za celý školský rok. Po pandémii narástol na takmer štyri týždne a v roku 2022/2023 až na takmer päť týždňov absencie.
Z analýzy dát ŠŠI tiež vyplynulo, že žiaci z marginalizovaných rómskych komunít (MRK) ospravedlnene vymeškali takmer sedem týždňov. Štofková Dianovská skonštatovala, že práve týmto žiakom by mala škola poskytovať podporné opatrenia. "Tie však môže zmysluplne poskytovať len tým žiakom, ktorí ju pravidelne navštevujú," povedala. Podobnú situáciu ako na základných školách zaznamenala ŠŠI aj u žiakov stredných odborných škôl v dvojročných učebných odboroch, ktorí mali vyšší počet vymeškaných hodín ako žiaci z MRK.
Žiaci sa podľa slov hlavnej inšpektorky vyhýbajú škole pre nedostatočnú motiváciu, nestimulujúce rodinné prostredie, narušené vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi, ako aj pre zlé vzťahy medzi samotnými spolužiakmi. "Dlhodobé a neriešené záškoláctvo prináša ďalšie problémy, ktoré znižujú šancu na ich budúce uplatnenie v živote," pripomenula inšpektorka.