Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Páry o nízkej pôrodnosti na Slovensku: Prečo nechceme veľkú rodinu! Ovplyvní to dôchodky?

Páry o nízkej pôrodnosti na Slovensku: Prečo nechceme veľkú rodinu! Ovplyvní to dôchodky?

Zdroj: NMH

Reklama

Je nás čoraz menej! Počet novorodencov v posledných rokoch dramaticky klesá, pričom vlani sa narodilo menej ako 50-tisíc detí. Tento trend bude podľa odborníkov na Slovensku pokračovať aj v roku 2024. Kým starnúca populácia zvyšuje počet dôchodcov, mladých je čoraz menej. Bez účinných opatrení, podpory rodín a mladých ľudí môže krajina čeliť vážnym sociálnym a ekonomickým problémom.

Slovensko sa nachádza v zložitej demografickej situácii. Počet živonarodených detí v posledných rokoch neustále klesá, čo má vážne následky pre budúcnosť krajiny. Vlani bolo v našej krajine menej ako 50-tisíc novorodencov, konkrétne 48-tisíc, a tento trend nevyzerá lepšie ani pre rok 2024. Ako upozorňuje profesor Branislav Bleha z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, „rok 2024 bude určite ešte horší“.

Tento pokles pôrodnosti vedie k takzvanému starnutiu zdola, čo znamená, že základňa vekovej pyramídy je čoraz užšia a v budúcnosti bude čoraz menej pracujúcich. Na druhej strane sa čoskoro do dôchodkového veku dostanú deti narodené v 70. rokoch minulého storočia, keď ich bolo viac ako 100-tisíc. Profesor Bleha upozorňuje: „Spôsobí to väčšiu dôchodkovú záťaž. Málo mladých a viac dôchodcov. Aj preto je dôležitý druhý dôchodkový pilier a je veľmi nešťastné ho oslabovať.“ Tento vývoj povedie k prirodzenému úbytku obyvateľstva, čo znamená, že v budúcnosti bude viac ľudí zomierať, než sa narodí.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Diskusný klub - Martin Halás 2. rozhovor

    Slovákov ubúda

    Očakáva sa, že úbytok dosiahne viac ako 25-tisíc ročne. „V posledných rokoch už máme prirodzený úbytok, ale nie zďaleka taký veľký, ako očakávame o dve-tri desaťročia,“ zdôrazňuje profesor. V roku 2021 bol u nás pokles obyvateľstva „iba“ 17-tisíc v dôsledku vysokej úmrtnosti spôsobenej pandémiou.

    Na Slovensku sa rodí v priemere 1,5 dieťaťa na jednu ženu, čo je ďaleko od hodnoty potrebnej na stabilizáciu populácie - dve deti na ženu. Tento pokles nie je výnimočný len pre Slovensko. „Celá Európska únia je už pod hodnotou 2 a neklesá populačne už iba vďaka imigrácii. Tá rieši veľa, ale nie je všeliek, no bez migrácie, dobre manažovanej, to nejde,“ vysvetľuje Bleha.

    V niektorých krajinách ako Taliansko či Španielsko je pôrodnosť ešte nižšia, okolo 1,1 - 1,3 dieťaťa na ženu. V Ázii je situácia ešte horšia. V Číne je to napríklad iba jedno dieťa na ženu a v Južnej Kórei iba 0,7. Za hranicu „najnižšej nízkej“ plodnosti sa berie 1,3 dieťaťa na ženu.

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace