Podpora rodín a mladých
Tento trend bude mať zásadné ekonomické a sociálne dôsledky. Preto je nevyhnutné prijať opatrenia, ktoré by podporili rast pôrodnosti a zlepšili podmienky pre mladé rodiny. „Domnievam sa, že v tejto súvislosti bude nevyhnutné prijať opatrenia na podporu rodinnej politiky,“ hovorí ekonóm Martin Halás.
A to nielen prostredníctvom finančných príspevkov, ale aj zlepšením infraštruktúry. „Podporné opatrenia by určite motivovali rodiny k väčšiemu počtu detí,“ poznamenáva Halás, ktorý si zároveň nemyslí, že zvyšovanie finančných príspevkov stačí.
Počet narodení na Slovensku v rokoch 1946 - 2023 si pozrite v galérii.
Preto by sa skôr zameral na opatrenia, ktoré pomôžu rodinám, ktoré už deti majú, a na opatrenia, ktoré podporia mladých ľudí, najmä od 18 rokov, v oblasti bývania. „Práve bývanie sa ukazuje ako najväčší hendikep mladých,“ dodáva ekonóm.
Stáva sa z nás krajina jedináčikov
Branislav Bleha, profesor, Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave
Kľúčové je, že stúpa počet rodín s jedným dieťaťom. Hoci medzi obyvateľmi, ktorí chcú mať deti, je stále najviac preferovaný dvojdetný model, v realite často skončia pri jednom. Budeme oveľa viac aj krajinou jedináčikov. Často sú to aj profesijné a sociálno-ekonomické príčiny. Napríklad nestíhajú finančne, žena sa musí preto vrátiť do práce, nevie zladiť prácu a rodinu, malý byt, väčší si nemôžu dovoliť, všetku energiu chcú venovať jednému dieťaťu (to sa volá tzv. intenzívne rodičovstvo). Alebo je to o kombinácii týchto príčin. No a stúpa aj počet programovo bezdetných žien, resp. párov, stúpa počet ľudí, ktorí chcú žiť sami. Nezabudnime ani na problémy s otehotnením a rastúcou neplodnosťou.