Západné štáty taktiež tvrdia, že voľby sprevádzali nezrovnalosti. Európsky parlament vo štvrtok počas svojho plenárneho zasadnutia v Štrasburgu nezáväzným uznesením odmietol výsledky volieb v Gruzínsku a žiada ich opakovanie v priebehu jedného roka. Podľa europarlamentu voľby neboli slobodné ani spravodlivé a predstavujú ďalší prejav pokračujúceho demokratického úpadku krajiny, "za ktorý je plne zodpovedná vládnuca strana Gruzínsky sen".
Gruzínsky premiér Kobachidze následne oznámil, že jeho vláda pozastavuje do roku 2028 prístupové rokovania s Európskou úniou. Dodal, že Tbilisi v reakcii na "sériu útokov" zo strany Bruselu odmieta aj všetky predvstupové fondy z EÚ. "Do Európskej únie nevstúpime žobraním a postávaním na jednej nohe, ale dôstojným spôsobom so zdravým demokratickým systémom a silnou ekonomikou," povedal novinárom v centrále Gruzínskeho sna. Ako pripomína RFE/RL, Kobachidze len tesne predtým na zasadnutí parlamentu, ktorý odobril jeho vládu, tvrdil, že prioritou jeho kabinetu je vstup do EÚ do roku 2030.
Cieľ stať sa členom EÚ má pritom Gruzínsko zakotvený aj vo svojej ústave, jeho vzťahy s Bruselom sa však za ostatné mesiace výrazne zhoršili, pričom EÚ prístupový proces s Gruzínskom pozastavila. Reagovala tým hlavne na tamojšie prijatie "zákona o zahraničných agentoch", podobný ruskej legislatíve používanej na umlčanie disentu. Brusel vopred varoval Tbilisi aj v súvislosti so zmienenými voľbami.