Aby prežili, postavili si 11 zemľaniek. Tri z nich si teraz každý môže pozrieť, pretože nadšenci histórie a samospráva Brezna sa postarali o ich rekonštrukciu. Príbeh zemľaniek v Nízkych Tatrách neďaleko Stodoly Pohanské opäť ožíva.
Milovníci turistiky a histórie sa môžu preniesť do minulosti vďaka mestu Brezno, neziskovej organizácii Brezno pre občanov, členom Klubu vojenskej histórie ČSĽA Anthropoid a nadšencom vojenskej histórie. V lesoch nad Breznom totiž uvidia úkryty prezentujúce autentickú podobu polopodzemných stavieb, ktoré slúžili ako dočasné útočiská, obranné pozície alebo obydlia pre vojakov počas 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania.
Navyše je na informačných tabuliach aj podrobne zmapovaná cesta 2. československej paradesantnej brigády v ZSSR a udalosti, ktoré sa vtedy udiali. S myšlienkou vybudovania zemľaniek oslovil Michal Budaj z klubu vojenskej histórie primátora Tomáša Abela, ktorý bol nápadu od samotného začiatku naklonený. „V máji sme sa pustili do práce. Pôvodne sme plánovali obnoviť dve zemľanky, nakoniec sme sa rozhodli pre tri. Stavali sme ich na pôvodných jamách,“ uviedol Budaj.
Sú prístupné aj v zime
Pri budovaní zemľaniek vychádzali z fotografií a riadili sa zdravým sedliackym rozumom. „Jednoducho to bola drevená stavba zapustená do zeme, aby sa tam dalo trochu pohybovať, spať, predpokladáme, že tam boli traja-štyria muži, podľa veľkosti zemľanky. Nie všetci tu spali, poniektorí v stodolách a v humnách u ľudí v Mýte pod Ďumbierom,“ doplnil Budaj. Podľa primátora Abela sú zemľanky, ktoré sa nachádzajú v lokalite Šánske, prístupné celoročne. Od Stodoly Pohanské sú vzdialené 1 700 m a návštevníci ich nájdu podľa smerových tabúľ.
Chrabrí bojovníci
Zemľanky slúžili príslušníkom 2. československej paradesantnej brigády počas zimy 1944/1945. Mali tu skvelé miesto na úkryt a zároveň aj pozorovanie okolia. Mali pod kontrolou cestu, ktorá ide z Brezna na Čertovicu, kde jasne videli, že sa blíži nepriateľ. Išlo o jednu z najlepšie pripravených a najbojaschopnejších jednotiek, ktorej jadro tvorili prevažne Slováci. Dosiahli významné bojové úspechy v rámci Karpatsko-duklianskej operácie a takisto boli dôležitou súčasťou SNP.