Telovú kameru majú využívať počas vykonávania služobnej činnosti a služobného zákroku. "Pred vykonaním služobného zákroku bude policajt povinný informovať osobu, že výkon služobnej činnosti bude podľa zákona o Policajnom zbore zaznamenávaný," uvádza.
Pripomína, že takýmto spôsobom sa bude dokumentovať nielen služobný zákrok a činnosť konkrétneho policajta, ale aj správanie sa inej osoby voči policajtovi, keďže služobné zákroky a postupy bývajú neraz spochybňované. "Záznamy budú zároveň slúžiť policajtovi aj na jeho ochranu, aby jeho tvrdenie mohlo byť doložené zvukovým a obrazovým záznamom, ktorý táto telová kamera bude vyhotovovať," spresňuje.
Dodáva tiež, že všetky údaje zozbierané telovou kamerou počas výkonu služby budú po ukončení služby a umiestnení kamery do dokovacej stanice nahraté a ich vymazanie nebude možné. Prístup k týmto údajom bude mať nadriadený, ktorý na základe týchto podkladov bude môcť vyhodnotiť činnosť policajta.
Prezident Policajného zboru Ľubomír Solák v novembri avizoval, že zbor plánuje od 1. decembra zaviesť pilotný projekt telových kamier v Bratislave a Košiciach, pričom do Bratislavy by malo prísť šesť a do Košíc desať kamier. Ľudskoprávna odborná verejnosť žiada od politikov plošné nasadenie kamier roky. Opatrenie prišlo po medializovanom incidente v Košiciach, kde mal policajt počas služby 5. novembra spôsobiť zaistenému mužovi zranenia, ktorým na druhý deň v nemocnici podľahol.