Agentúra Reuters upozornila, že tieto zistenia nedokázala nezávisle overiť, píše TASR. Výskum je súčasťou iniciatívy amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorej cieľom je zdokumentovať možné porušenia medzinárodného práva a zločiny proti ľudskosti spáchané Ruskom a ním spriaznenými silami na Ukrajine.
Autori tvrdia, že správa sa zakladá na údajoch získaných z troch ruských vládnych databáz o adopciách v priebehu 20 mesiacov. Následne zmapovali údajné financovanie logistiky programu a potvrdili totožnosť 314 ukrajinských detí, ktorý vzali do Ruska v začiatkoch vojny na Ukrajine.
V správe Yaleovej univerzity sa uvádza, že ukrajinské deti odvedené do Ruska boli vystavené "proštátnej a militarizovanej propagande". V každom zariadení, v ktorom deti spracovávali, bola zaznamenaná takáto "vlastenecká prevýchova".
Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu vydal v marci 2023 medzinárodný zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina i ruskú ombudsmanku pre práva detí Mariju Ľvovú-Belovú za údajnú nezákonnú deportáciu ukrajinských detí po začiatku invázie ruských síl vo februári 2022.