Zdá sa však, že mzdy v tomto odvetví už dosiahli svoju hornú hranicu a od roku 2022 v podstate stagnujú. Táto stagnácia pritom zďaleka neznamená nízke mzdové ohodnotenie. V ktorých krajoch zarábajú ľudia v IT sektore najviac a kde najmenej? Akým ďalším problémom čelia?
Pri pohľade na hornú hranicu rozpätia dosahuje napríklad v Bratislavskom kraji mzda až pri 85 % pozícií viac než dvojnásobok celoslovenského priemeru, pri necelej štvrtine pozícií je to dokonca viac než trojnásobok. V ostatných krajoch zarábajú IT špecialisti o niečo menej, rozdiely však nie sú priepastné. Vyplynulo to z komplexného mzdového prieskumu personálnej agentúry Grafton.
Vaša tvár o vás prezrádza aj to, čo by ste možno najradšej skryli: Pozor, ide o peniaze.
Hoci vo viacerých medzinárodných korporáciách došlo za uplynulý rok dokonca k prepúšťaniu, hlad po kandidátoch v oblasti IT celkovo neutícha. Ako hovorí riaditeľ personálnej agentúry Grafton Recruitment a GiGroup Martin Malo, práve pre tento sektor je určujúci jeho neustály vývoj.
„Funguje tu istá priama úmera - zjednodušene povedané, kým budú v rámci IT vznikať nové technológie a kým budú pokračovať kybernetické hrozby, dovtedy budú na pracovnom trhu v tomto odbore chýbať ľudia,“ vysvetľuje odborník na trh práce a dodáva: „Dopyt po pracovníkoch tu neklesá, a to bez ohľadu na to, že firmy občas nárazovo prepustia aj niekoľko tisíc zamestnancov. Väčšinou totiž ide o nadnárodné giganty, kde aj takýto počet ľudí znamená z celosvetového hľadiska len malý optimalizačný balíček.“